Buğday (Triticum), buğdaygiller familyasından bütün dünyada ıslahı yapılmış tek yıllık otsu bitki cinsi. Değişik araştırmacıların yaptıkları araştırmaların ışığında buğdayın gen merkezi olarak Anadolu, Batı İran ve Kafkasya kabul edilir..

Karasal iklimi tercih eder. Buğday; un, yem üretilmesinde kullanılan temel bir besin maddesidir.

Kabuğu ayrılabileceği gibi kabuğu ile de öğütülebilir. Buğday aynı zamanda çiftlik hayvanları için bir yem maddesi olarak da yetiştirilmektedir.Hasattan sonra atık ürün olarak saman balyası çıkar. enerji miktarı 1.18dir.

Besin Değerleri ( 100gr )
Kolesterol0
Kalori354 cal
Protein11,5 gr
Yağ2,2 gr
Karbonhidrat69,3 gr
Kalsiyum36 mg
Demir3,1 mg
Vitamin (B1)0,57 mg
Vitamin (B2)0,12 mg
Niasin4,3 mg

Aşurelik Buğday, Yemlik Buğday, Kırık Buğday

Lifli gıdalar sağlıklı bir beslenmenin temelidir. Buğdayın dış kabuklarından elde edilen kepek de, genellikle mısır gevreği türü yiyeceklerle tüketilir. Kepekli buğday unundan yapılan kurabiye vb. bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı önler. Buğday tanesinin özü olağanüstü besleyicidir. Vücudun özümsediği kalsiyum, demir ve çinko burada depolanır. Besin değeri, potansiyel olarak yulaf ve mısırdan daha yüksek olan buğday, bağırsak ve rektum kanserini önleyici faktörler içerir. Ama, yulaf ve mısıra kıyasla sindirimi biraz daha zordur.
Çimlendirilmiş buğday tanesi yendiğinde veya suyu içildiğinde zihin yorgunluğu ve sinir bozukluklarını giderir ve teskin eder.

Paket Ürünlerimiz

Firmamızın üretimini yaptığı paket ürünlerimiz.

asurelik_bugday_paket

Aşurelik Buğday

1 Kg